NEBE PLNÉ HVĚZD počtrnácté a třinácté PŘÍHRANIČNÍ SLAVNOSTI (tisková zpráva)
Setkání občanů s představiteli města Brna a v posledních letech i celého Jihomoravského kraje a koncert s hudbou mnoha žánrů pod názvem N E B E P L N É H V Ě Z D pořádám ve spolupráci se svými partnery v brněnských sadech Národního odboje u příležitosti
Sady Národního odboje, pondělí 30. dubna 2018 v 16, 30 hodin, vstup volný
EXPLIKACE
Setkání občanů s představiteli města Brna a v posledních letech i celého Jihomoravského kraje a koncert s hudbou mnoha žánrů pod názvem N E B E P L N É H V Ě Z D pořádám ve spolupráci se svými partnery v brněnských sadech Národního odboje u příležitosti výročí osvobození již od roku 2005. Právě tam totiž stojí již přes třicet let betonový pylon, na němž je napsáno: v těchto místech stával v době nacistické okupace v letech 1939 – 1944 koncentrační tábor Pod kaštany. Každoročně si zde připomínáme události a následky nejstrašnější války v dějinách lidstva, bez ohledu na to, zda k nám v roce 1945 přišla svoboda s vlajkou s mnoha, či jenom s jednou hvězdou. Hvězdy ale nejsou jenom na vlajkách. Nebe je plné hvězd, jejichž záře je viditelná na Zemi, i když ty hvězdy samotné už dávno zanikly. Stejně jako jsou lidé, jejichž odkaz nás osvětluje, a nebo by měl, i když už oni samotní již dávno nejsou mezi živými.
Od roku 2006 proto jmenovitě připomínáme umučené a popravené během 2. světové války, po kterých jsou pojmenovány ulice Brna. S odkazem na místo konání akce, sady Národního odboje – park před klubem Šelepka – leží na rozhraní tří městských částí Brno-střed, Brno-Královo Pole a Brno-Žabovřesky, říkáme této oslavě tiché občanské statečnosti Příhraniční slavnosti. V roce 2018 chci akcentovat pětasedmdesáté výročí prvního transportu Romů do Osvětimi (vyjel z Brna 7. března 1943), zřízení brněnského pobočného koncentračního tábora a další brněnské události roku 1943, a proto uctíme památku těch odbojářů, kteří odešli v onom roce. Budou to Richard Körner, Stanislav Roubal, Hugo Traub, JUDr. Max Galandauer, prof. PhDr. František Hrubý, Otakar Klusáček, Arnošt Trtílek, Emanuel Klíma, Josef Horák či František Nohavica. Vzpomenuta bude i Marie Restituta, občanským jménem Helena Kafková, rodačka z Husovic, jediná řeholnice, která skončila pod gilotinou (30. března 1943). V Brně se staví kostel, který ponese její jméno. Jako občanu Brna-Bosonohy mi nedá, aby nebyl připomenut také bosonožský student Eduard Sojka (zemřel 26. března 1943 v Osvětimi), jehož jméno nese ulice v Bosonohách.
Každoročně vzdáváme hold také umučeným a popraveným odbojářům, jejichž osudy jsou vepsány do názvů ulic a míst mimobrněnských. Jedním z nich je i člen rajhradské organizace Obrana národa Bohumil Cetl, který zemřel v Osvětimi v roce 1943, měsíc před Eduardem Sojkou, a jehož jméno je spolu s ostatními členy odbojové skupiny na pamětní desce rajhradské ulice Odbojářů.
To vše se odehraje při pietním aktu v úvodu setkání, ke kterému zvu vrcholné představitele města a kraje. Za všechny další, kteří v historických událostech vidí poselství pro naši současnost i budoucnost a kteří jsou zváni k tradičnímu položení kytic u pomníku, zmiňuji představitele sdružení PAMĚŤ Miroslava Kasáčka, aktuálního držitele Ceny Jihomoravského kraje a Ceny města Brna, a novináře Luďka Navaru. Rok 2018 je totiž také výročním rokem Mnichovské dohody i tzv. Vítězného února a následných událostí. Včetně těch srpnových z roku 1968, které sdružení PAMĚŤ rovněž připomíná a které by neměly být zapomenuty.
Jako jakýsi lidský kontrapunkt zvu každým rokem do hudební části setkání umělce narozené v roce úmrtí připomínaných odbojářů (a dalších výročních událostí). Děje se tak každoročně a i v tom je tato akce v Brně a kraji ojedinělá.
Úvod obstará mládežnický WRAA DAP BAND ze Smetanky kapelníka Zdeňka Treblíka, který bude na pódiu jako první z jubilantů, kteří se narodili v roce 1943. Dalším je rodačka ze Žiliny Helena Blehárová, zahraje absolvent JAMU Felix Slováček a představí se i další pětasedmdesátníci, kteří se vepsali do hudebních dějin Brna, Milan Černohouz a Radek Rettegy. Stejně jako před pěti lety jsou k připomenutí roku svého narození 1943 zváni Jaroslav Wykrent a Václav Neckář, kteří doplnili při setkání v roce 2013 sedmičku sedmdesátníků. Vážím si také toho, že směs skladeb z repertoáru orchestru Glenna Millera bude dirigovat devadesátiletý Erik Knirsch a že se představí i poslední dva žijící bardi ze zlaté éry orchestru Gustava Broma: Zdeněk Novák, letos osmdesátiletý, a držitel Ceny Jihomoravského kraje Mojmír Bártek, který zahraje intrádu na počest svého otce MUDr. Adolfa Bártka – umučeného v Kounicových kolejích. Milým hostem ze Slovenska bude Marcela Laiferová, která přijede společně s letošním osmdesátníkem, legendárním hokejistou Jožo Golonkou, neboť setkání se tradičně účastní i jubilující osobnosti nehudební. Účast letos tak přijali pětaosmdesátiletý zakladatel cyklistické Dukly Brno František Jursa, devadesátiletá olympijská vítězka z Londýna 1948 Věra Růžičková, která připomeneme olympijského vítěze z roku jejího narození Ladislava Váchu, a pětadevadesátiletý generál Emil Boček, který položí kytici u pomníku společně s panem hejtmanem a panem primátorem a vzpomene na svou první bojovou akci v roce 1943.
Každoročně připomínáme i významná výročí ze starší historie Brna. Rok 2018 je i rokem 775. výročí udělení prvního privilegia Brnu králem Václavem I. Privilegium mělo řadu hospodářských, politických, soudních i samosprávních výsad. Tímto aktem z roku 1243 vyňal panovník město z pravomoci zemských hradských úředníků a zařadil je mezi města královská.
V roce 2018 si také jistě nejen v rámci tohoto setkání Brno připomene 730 let od narození dvojnásobné české královny Elišky Rejčky, rovných 700 let od jejího příchodu na Moravu a 695 let od založení kláštera se špitálem a baziliky Nanebevstoupení Panny Marie na Starém Brně. Obyvatelům Komína pak při setkání připomeneme, že o rok později – v roce 1324 – založila Eliška Rejčka jejich farní kostel sv. Vavřince.
Vzhledem k tomuto s radostí konstatuji, že záštitu přijali nejen hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek a primátor statutárního města Brna Petr Vokřál, kterým děkuji i za finanční podporu této akce s volným vstupem, ale i brněnský biskup Vojtěch Cikrle.
Doufám, že účast všech pozvaných osobností a umělců a jejich společně s celým parkem zpívaná hymna České republiky v úvodu (a letos u příležitosti 100. výročí vzniku Československa i hymna slovenská) bez ohledu na rozdílnost politických názorů a náhledů na současné dění u nás (ale kupříkladu i na brněnské události bezprostředně po skončení 2. světové války, včetně tzv. pochodu smrti 30. května 1945) bude opět dokladovat smysl setkání: připomenout průběh, konec a následky nejstrašnější války v dějinách lidstva, ať už k nám přišla svoboda pod vlajkou s jednou, nebo mnoha hvězdami (jak bylo napsáno výše). A pokusit se ukázat s připomenutím dalších historických událostí, pravdivého slova a hudby mnoha žánrů, že naše město a náš kraj s bohatým kulturně společenským životem v současnosti i minulosti může být tím, co nás spojuje. Nebo by alespoň mělo.
Doufám také, že k prezentaci pomohou všechna oslovená média, i ta, pro které zůstává tento projekt stále nějak „mimo redakční možnosti“. K prezentaci slouží i vlastní webové stránky www.nebeplnehvezd.net a ostatní současné komunikační prostředky. Hlavním mediálním partnerem je český rozhlas Brno a Zlín.
S radostí dodávám, že u příležitosti narozenin brněnského výstaviště zazpívá i Yvetta Simonová, narozená ve stejném roce, a provázet pořadem a hymny v úvodu budou zpívat i Pavel Anděl, kreativní ředitel projektu RE:PUBLIKA, a po „mateřském volnu“ se navrátivší moderátorka ČT Barbora Černošková.